pomppulinna-Haihatus

Elämyksellinen taidematkailukohde Haihatus 2026

Rihmasto – Rhizome

Taidelaitos Haihatuksen 27. kesänäyttely avautuu kesällä 2026 rihmasto-teeman ympärille rakentuvana kokonaisuutena. Näyttely levittäytyy Joutsan vanhan hoitolaitosalueen rakennuksiin keskelle suomalaista maalaismaisemaa

Tänä vuonna mukana on 15 taiteilijaa tai taiteilijaryhmää – sekä yksi koira. Valinnat on tehty Haihatuksen taiteellisen työryhmän kutsuina ja avoimen haun kautta.

Rihmasto, kuten taidekaan ei kysy lupaa kasvaa. Se ei etene lineaarisesti, vaan kytkeytyy, katkeaa ja jatkuu toisaalla. Näyttely tarkastelee toislajisuutta, keskinäisriippuvuutta ja kiertokulkua: mitä tapahtuu, kun ihminen ei olekaan keskiössä?
Miten taide hengittää yhdessä eläinten, kasvien, materiaalien ja rakennusten kanssa?
Mitä syntyy, kun verkostot korvaavat hierarkiat?

Teokset levittäytyvät tiloihin kuin maanalaiset juuret: installaatioita, veistoksia, osallistavia ympäristöjä, tilallisia kokeiluja. Osa niistä kutsuu leikkiin, osa hiljentymään, osa eksymään.

Viime kesän yleisön suosikit –Andy Best & Merja Puustisen pomppulinnaveistos Last Forest ja Risto Puurusen DIY-varjoteatteri – jäävät alueelle kuin muistijäljet, osaksi uutta kokonaisuutta.

Laaja, uudistunut näyttelyalue huomioi erityisesti lapsiperheet, eläimet ja ryhmät. Taiteen rinnalta löytyy tekemistä, pelejä, levähdyspaikkoja sekä oheisohjelmaa, kuten spraymaalaus- ja kollaasityöpajoja. 

Näyttelykierroksen lomassa voi nauttia herkkuhetken Haihatuksen vegaanisessa kesäkahvilassa. Taidekaupasta löytyy uniikkeja asusteita, koruja ja taide-esineitä. 

 Kokonaisvaltaisen elämyksen kruunaa yöpyminen Haihatuksen Art-campingissa, jossa järjestetään muun muassa yöopastuksia ja musiikki-iltoja leirinuotion äärellä.

Rihmasto näyttely on auki 20.6. – 30.8.2026
Näyttelyn taiteilijat julkaistaan maaliskuussa 2026.

Kuvassa Andy Best & Merja Puustisen teos ”Last Forest” Haihatus 2025

Tilaa uutiskirje


This will close in 0 seconds